Ubezpieczenie upraw, a ryzyko szkód

Kiedy decydujemy się na hodowlę różnych warzyw i owoców, które będą dojrzewać bez żadnego zabezpieczenia przed czynnikami zewnętrznymi, trzeba się liczyć wówczas z tym, że można ponieść straty. Takie ryzyko zawsze występuje, kiedy uprawy nie mają osłony ani przed deszczem, ani przed słońcem, ani nawet przed porywistym wiatrem. W takich sytuacjach, jeśli warunki pogodowe będą wyjątkowo niesprzyjające, można stracić duży procent upraw, a więc ponieść ogromne straty, zarówno pod względem finansowym, jak i moralnym, jeśli weźmie się pod uwagę to, ile czasu trzeba poświęcić na pielęgnację upraw. W takiej sytuacji jedynym konstruktywnym rozwiązaniem, jakie warto wziąć pod uwagę, będzie ubezpieczenie upraw, gdyż dzięki niemu zawsze można liczyć na zwrot kosztów, które zainwestowało się w dany gatunek roślin.

7997220069_517bd334d0_cJak się przekonamy, obowiązkowe ubezpieczenie może być naprawdę pomocne, ponieważ, nawet, jeśli nie uda się odzyskać całej włożonej kwoty, to jednak może to być dość pokaźna suma. W ten sposób będzie można dokupić nowe rozsady i przywrócić świetność polom uprawnym, które zostały zdewastowane przez żywioł. Jednak, jak zauważymy, OC rolnika (szczegóły także tutaj) będzie również obowiązywać wtedy, gdy dojdzie do utraty mienia, bądź też do utraty zdrowia. Bardzo często rolnicy potrafią tak mocno zaangażować się w uprawę roślin, iż całkowicie zapominają o tym, że sami również wystawiają siebie na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, szczególnie zaś na promienie słoneczne. Jeśli zdarzy się, że rolnik poniesie uszczerbek na zdrowiu podczas dbania o swoją plantację, może wówczas liczyć na rekompensatę z tytułu wykupionego ubezpieczenia. W ten sposób można znacznie szybciej wrócić do pełni formy i z zapałem powrócić do swoich planów związanych ze stworzeniem wspaniałej hodowli, która będzie przynosić ogromne zyski.

Na rynku będzie można znaleźć, co najmniej kilka ofert firm ubezpieczeniowych, a każda z nich może proponować nieco inne rozwiązania, szczególnie pod względem finansowym. Przykładem może być oferta ubezpieczeń, która gwarantuje bardzo dokładne oszacowanie strat i pokrywanie. W ten sposób poszkodowany rolnik może otrzymać prawie, że taką kwotę pieniężną, jaka będzie mogła pokryć poniesioną szkodę. Warto też zwrócić uwagę na to, że są też niekiedy ograniczenia związane z maksymalną kwotą, na jaką będzie można ubezpieczyć jeden hektar upraw. Dochodzą jeszcze możliwości wyboru ubezpieczenia od konkretnej przyczyny, do czego jednak warto podchodzić z dużą ostrożnością. Im bardziej rolnik będzie specyficzny w takim przypadku, tym może otrzymać albo większe zadośćuczynienie, albo nie otrzymać żadnej rekompensaty pomimo poniesionych strat. Z tego też powodu warto nawet niekiedy skorzystać z doradztwa w zakresie ubezpieczenia, by mieć lepszy obraz tego, jak dana polisa będzie w praktyce funkcjonować. Niemniej wykupienie polisy jest obowiązkowe, dlatego też należy pamiętać o tym, by odpowiednio wcześnie zapoznać się z ofertą firm ubezpieczeniowych, zanim skończy się ważność obowiązującej polisy.

Comments are closed.